Fotowoltaika do grzania wody, opłacalną inwestycją na przyszłość!

Fotowoltaika do grzania wody, opłacalną inwestycją na przyszłość!

W naszych domach znajduje się sporo urządzeń elektronicznych, zasilanych przez prąd. Nic w tym dziwnego, skoro produkuje się coraz to nowsze komputery, telewizory, czy sprzęty kuchenne. Oczywiście wiążą się z tym wyższe rachunki za prąd i gaz. Mamy jednak dla was genialne rozwiązanie. Nowoczesna technologia wprowadza nowe, ekologiczne zmiany, a co za tym idzie, mniejsze kwot za rachunki. Tą zmianą jest fotowoltaika do grzania wody. Jest to doskonała inwestycja na przyszłość dlaczego? Przekonacie się sami, czytając poniższy artykuł!

Każdy z nas po ciężkim dniu marzy o ciepłej kąpieli. Zimą uwielbiamy spędzać czas z rodziną przy ciepłej herbacie z cytryną. Wszystkie te czynności związane są wykorzystaniem ciepłej wody. Niestety cena prądu i gazu pnie się w górę, a z nią zwiększają się nasze rachunki. Możemy temu zapobiec, montując panele fotowoltaiczne. Potrzebują one jedynie 6kWh energii do ogrzewania wody. To spora różnica, prawda? Zatem fotowoltaika naprawdę się opłaca. Dzięki niej będziemy spać spokojnie, nie martwiąc się o koszta wszystkich naszych rachunków.

Dlaczego warto wykorzystać fotowoltaikę do ogrzewania wody?

System fotowoltaiczny jest bardzo łatwy w obsłudze. Do podłączenia całego systemu potrzebujemy niewiele elementów. Każda z tych części jest dokładnie sprawdzana i zabezpieczana. Nie musimy się więc martwić o żadną awarię. To bardzo bezpieczne urządzenie. W Polsce promieniowania słonecznego nie brakuje. Występuje ono w odpowiedniej ilości. Wobec czego możemy być pewni, że nie zabraknie nam energii, potrzebnej do wytwarzania prądu, na rzecz ciepła. Zastanawiacie się, jakie są zalety z posiadania paneli fotowoltaicznych?

Istnieje wiele plusów z ogrzewania wody instalacją fotowoltaiczną. Należy do nich:

  • darmowe ogrzewanie
  • łatwa w obsłudze instalacja fotowoltaiczna
  • brak występowania awarii
  • produkcja nadwyżek prądu, bez względu na pogodę
  • Całoroczny dostęp do ciepłej wody użytkowej
  • długoletnia wydajność
  • jedyny i niepowtarzalny system, generujący energię na różne potrzeby indywidualne

Elementy zestawu fotowoltaicznego

Warto przed kupnem instalacji fotowoltaicznej zagłębić się w jej temat. Na pewno jesteście ciekawi,
z jakich elementów składa się cały zestaw fotowoltaiczny?

Do zasilania tego urządzenia potrzebne są dwa podstawowe elementy:

off –gird – jest to rodzaj, wykorzystujący specjalne akumulatory gromadzenia prądu. Urządzenie zawiera taki system, który nie trzeba zgłaszać do zakładu energetycznego.

On-gird – ten zestaw powoduje to, że otrzymana nadwyżka prądu wędruje do sieci energetycznej. Możemy ja później swobodnie wykorzystać przy mniejszym promieniowaniu.

Pamiętajmy jednak, że przy wyborze fotowoltaiki liczy się jej typ. Chcąc wykorzystać ją do ogrzewania wody, musimy zabezpieczyć się w specjalny zestaw. W skład takiego zestawu wchodzą następujące części:

  • przetwornica napięcia, będąca tzw. inwestorem (folownikiem) – odpowiada ona za przekształcanie się prądu stałego w prąd zmienny.
  • komplet przewodów ze złączami – jego długość powinna wynosić 25 metrów. Do niego przydadzą się również konektory MC4.

Całości zestawu obejmuje dodatkowo ogrzewanie podłogowe oraz bojler. Są to szczególnie istotne elementy, bez którego zestaw nie funkcjonowałby prawidłowo. Do ogrzewania wody potrzebujemy jedynie od 2 do 4 kW. Nie jest to zbyt duża ilość mocy. Prawda?
Posiadając cały zestaw, sprawimy, że ogrzewanie wody stanie się dla nas łatwiejsze. Zaoszczędzając na rachunkach domowych, będziemy mogli wykorzystać swój budżet, na nieco przyjemniejsze rzeczy. Długo oczekiwany wspólny wyjazd z rodziną, wymarzona podróż, wszelkie zachcianki od tej pory będą dla nas na wyciągnięcie ręki.

Jak działa zestaw fotowoltaiczny?

Cały system opiera się na podobnej zasadzie jak instalacja fotowoltaiczna. Wyprodukowany prąd przemieszcza się przewodami solarnymi, prosto do przetwornicy. Następnie wędruje do grzałki, która mieści się w bojlerze.

Dzięki tej grzałce otrzymujemy ciepłą wodę. To ona odpowiada za jej nagrzewanie. Obowiązkowo powinniśmy dobrać odpowiedni rozmiar zbiornika. Zbyt wielki rozmiar spowoduje niewielką temperaturę wody. Bojlery elektryczne muszą posiadać termostrat. Jest to istotne urządzenie, które zapobiega przed zagotowaniem się ciepłej wody użytkowej.

Jak widać, obydwa rozwiązania są godne uwagi. Zarówno zestaw fotowoltaiczny, jak i instalacja jest doskonałą opcją. Dzięki nim na pewno zaoszczędzimy na rachunkach. Warto wiedzieć, że cała instalacja fotowoltaiczna zasila też pozostałe urządzenia. Różnicę zauważmy dopiero w cenie.

Cena montażu zestawu fotowoltaicznego

Z pewnością instalacja fotowoltaiczna jest droższa od takiego zestawu. Z tej racji zestaw fotowoltaiczny kosztuje zdecydowanie mniej. Dzieje się tak z powodu zapotrzebowania prądu jedynie do grzałki. Wszystko jest tak naprawdę zależne od ilości posiadanej mocy. Fotowoltaika do grzania wody wykorzystuje średnio około 3 kw, co daje nam kwotę ok. 3400 zł.

Jeśli chcielibyśmy użyć instalacji fotowoltaicznej o lepszej jakości materiałów, powiedzmy takiej, która składa się z 6 monokrystalicznych paneli słonecznych, przetwornicy eco oraz potrzebnych przewód, to koszt takiej instalacji wyniesie 5800 zł. W zasadzie to do nas zależy, co tak naprawdę wybierzemy i jaka będzie ostateczna cena.

Zestaw fotowoltaiczny, wspaniałym pomysłem na przyszłość

Obecna sytuacja ma ogromny wpływ na obserwującą z niepokojem inflację. Instalacja fotowoltaiczna i zestaw fotowoltaiczny to genialne rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych. Każdy z nas martwi się o swoje rachunki. W dalszym ciągu zapowiadają się zmiany w podwyżkach cen za prąd i gaz. Nadchodzący sezon grzewczy będzie jednym
z najcięższych okresów zimowych. Aby się lepiej do niego przygotować, warto postawić na montaż tych dwóch urządzeń. Dzięki promieniom słonecznym możemy zagwarantować sobie i domownikom gorącą kąpiel, o której marzymy po ciężkim dniu, zwłaszcza w zimie.

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak następca wcześniejszych kolektorów słonecznych. Wiele osób pamięta, jak promienie słoneczne były wykorzystywane do nagrzania wody. Znając już ten system, możemy mieć pewność, że zestaw fotowoltaiczny i panele fotowoltaiczne to gwarancja na przyszłość!

 

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione przez firmę Wolf Energy są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

NAPISZ KOMENTARZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *