Korzyści płynące z posiadania powietrznej pompy wysokotemperaturowej

Korzyści płynące z posiadania powietrznej pompy wysokotemperaturowej

Omawiając rodzaje pomp, warto zapoznać się z działaniem powietrznej pompy wysokotemperaturowej. Tak to dosyć skomplikowana nazwa, jednak postaramy się wam przybliżyć nieco bliżej ten temat. Przede wszystkim jest to doskonała opcja dla kotłów gazowych, olejowych i pieców węglowych.

Działanie systemu grzewczego

Wysokotemperaturowa powietrzna pompa odpowiedzialna jest za podgrzewanie wody do centralnego ogrzewania oraz wody użytkowej do temperatury wynoszącej najwyżej 65°C. Jej głównym źródłem pobierającym energię jest właśnie powietrze. Oprócz tego funkcjonuje przeważnie przy tradycyjnym grzejniku. Niewątpliwe zaletą takiej pompy jest łatwy montaż oraz niski koszt.
Przez dłuższy czas to właśnie pompy gruntowe górowały na tym runku. Powoli jednak się to zmienia. Zaczynamy coraz częściej wybierać wysokotemperaturowe pompy powietrzne. To nie przypadkowe zdarzenie.

Nowoczesna technologia stale się rozwija. Widać to na każdym kroku, również na temat fotowoltaiki oraz pompy ciepła. Nie wystarcza nam już zwykłe ogrzewanie węglem, zwłaszcza że przychodzą ciężkie czasy dla tego surowca. Przykładem rozwoju nowoczesnej technologii jest na pewno wysokotemperaturowa pompa ciepła, która wykorzystuje przede wszystkim odnawialne źródła energii. Przede wszystkim jest nim powietrze.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła połączona jest przeważnie z grzejnikami. Są to zazwyczaj niskotemperaturowe urządzenia grzewcze. Temperatura ciepłej wody użytkowej w grzejnikach nie przekracza 45 °C. Na ogół wysokotemperaturowe pompy ciepła, montuje się w nowo wybudowanych budynkach, ponieważ są wykorzystywane do modernizacji systemów grzewczych. Temperatura znajdująca się w tych systemach wynosi od k. 50–58°C do uzyskania oczekiwanej efektywności cieplnej.

Cena wynikająca z montażu wysokotemperaturowej pompy ciepła

Na ogólną cenę składa się wiele czynników. Należą do nich: rodzaj pompy, czas realizacji, pozostałe niezbędne elementy. Zakładając, że mieszkamy w jednorodzinnym domu o powierzchni 150 m2, , a roczny koszt ogrzewania takim systemem wynosi około 1600 – 2100, to całkowity koszt urządzenia będzie wahał się w przedziale od ok. 40000–45000 zł. Oczywiście musimy pamiętać również o dodatkowych kosztach, wynikających z montażu i pozostałych elementach. Ich cena licz od ok. 25-40 tys.

Zalety posiadania wysokotemperaturowej pompy ciepła

Czy komuś z was, marzył się dom bez wysokich rachunków za prąd i gaz? Takiego pytania chyba nie trzeba zadawać. Niski koszt rachunków to właśnie główna i najważniejsza zaleta wysokotemperaturowej pompy ciepła. Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć, to zdecydowanie sprawność urządzenia. Możemy być pewni, że nie zawiedzie nas niezależnie od pogody. Zima w Polsce trwa dość długo, dlatego już teraz warto przygotować się na sezon grzewczy. Pamiętając o tym, że każda pompa ciepła obniża CO2, kolejnym plusem posiadania wysokotemperaturowej pompy ciepła, jest eliminacja spalin oraz toksycznych substancji z otoczenia. Nie trzeba więc dodawać, że takie urządzenia są bardziej opłacalne.

Nowoczesne pompy ciepła zawierają wiele możliwości, należą do nich:

  • łagodny rozruch sprężarki
  • doskonale prosperująca grzałka elektryczna – dodatkowe alternatywne źródło ciepła
  • Włączanie w przypadku pilnej potrzeby
  • Istnieją takie urządzenia, które nie wymagają elektrycznego ogrzewania
  • Nowoczesna technologia – znajduje się tutaj rozwinięty wtrysk pary, który odpowiedzialny jest za podwyższenie ciśnienia czynnika chłodzącego przy wyjściu. Dzięki temu urządzenie nie musi posiadać dużej mocy do podgrzewania wody
  • Oczyszczanie wody z całego systemu
  • Pojawienie się modułów, odpowiedzialnych za obniżenie poziomu zużycia energii elektrycznej
  • Elementy konieczne do połączenia się z instalacją fotowoltaiczną

Podsumowanie

Sposób działania wysokotemperaturowej pompy ciepła pracuje na odwróconej zasadzie. Wiemy, że są one montowane na zewnątrz. W związku, z tym funkcjonowanie takiego urządzenia to nic innego jak pobieranie ciepła z zewnątrz do wewnątrz budynku. Biorąc pod uwagę zakup takiej pompy, powinniśmy wiedzieć, jak ona działa. Nie mając już żadnej wątpliwości, śmiało możemy dokonać zakupu i cieszyć się idealną temperaturą w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy o tym, że decydując się na to urządzenie, dbamy również o nasze środowisko.

 

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione przez firmę Wolf Energy są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

NAPISZ KOMENTARZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *