Mój Prąd 4.0′ dotacja, dzięki której można dofinansować magazyny energii i instalacje fotowoltaiczne

Mój Prąd 4.0′ dotacja, dzięki której można dofinansować magazyny energii i instalacje fotowoltaiczne

W połowie kwietnia 2022 roku ruszył długo wyczekiwany program ,,Mój Prąd 4.0’’. Co on nam daje? Gdzie możemy ubiegać się o dotacje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Osoby, które zamierzają ubiegać się o dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych i magazynów energii, mogą skorzystać z programu ,,Mój Prąd 4.0’’. Wyjaśniając pokrótce wszystkie zasady dofinansowania, warto wspomnieć o kwocie dotacji, jaką można otrzymać. To, aż 20 tys. zł. Koszty instalacji fotowoltaicznej nie są małe. Jednak z pomocą finansową zdecydowanie łatwiej postarać się o odnawialne źródło energii.

Składanie wniosków

Nabór wniosków prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu ,,Mój Prąd 4.0’’. Wszystkie wnioski przyjmowane są do grudnia lub do wyczerpania środków, ponieważ NFOŚiGW dysponuje konkretną pulą pieniędzy. Tą pulą pieniędzy jest kwota w wysokości 350 mln zł. Jak złożyć takie podanie? Wyłącznie drogą elektroniczną. Warto pamiętać o zalogowaniu się na portal Beneficjenta przez swój wojewódzki oddział NFOŚiGW. Przy składaniu podań obowiązuje dostarczenie konkretnych dokumentów.

Wymaganymi załącznikami są:

  • potwierdzenie przejścia na net-billing, wydawane przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD),
  • potwierdzone przez OSD zaświadczenie z datą przyłączenia instalacji PV do sieci energetycznej wraz z numerem Punktu Poboru Energii,
  • faktury dokumentujące płatności za dofinansowywane urządzenia,
  • w momencie składania wniosku przez pełnomocnika – potwierdzenie pełnomocnictwa,
  • w chwili zakupu magazynu energii lub systemu HEMS – protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie o samodzielnym montażu.

Z programu mogą skorzystać właściciele jednorodzinnych domów, które już posiadają instalację fotowoltaiczną lub dopiero zamierzają ją zamontować. Oczywiście musimy liczyć się z podstawowym warunkiem, który jest przed nami postawiony: o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które rozliczają się za pomocą systemu net-billingu. Jeśli nie otrzymamy dofinansowania na ten rok, to możemy spokojnie postarać się o dotację z nowej edycji.

Dotacja, nie tylko na zakup fotowoltaiki

Czwarta edycja programu ,,Mój Prąd 4.0 ‘’ to nowa odsłona dofinansowania. Jesteście ciekawi dlaczego? Zostały wprowadzone dodatkowe możliwości finansowe, które pozwalają nam skorzystać z pomocy finansowej na różne urządzenia, wykorzystujące otrzymany prąd na miejscu. To znakomity pomysł i ogromna pomoc, zwłaszcza jeśli ktoś zamierza skorzystać z:

  • magazynów ciepła,
  • magazynów chłodu,
  • ładowarek do samochodów elektrycznych,
  • systemów zarządzania energią elektryczną w domu czy mieszkaniu,
  • przydomowych magazynów energii

Zdecydowanie warto postawić na odnawialne źródła energii, które z roku na rok stają się coraz to bardziej popularne. Dzięki nim rośnie efektywność energetyczna zarówno gospodarstw domowych, jak i dużych przedsiębiorstw.

 

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione przez firmę Wolf Energy są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

NAPISZ KOMENTARZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *