Większe dotacje na program ,,Czyste Powietrze’’. Jak skorzystać z wniosków o dofinansowanie do pompy ciepła?

Większe dotacje na program ,,Czyste Powietrze’’. Jak skorzystać z wniosków o dofinansowanie do pompy ciepła?

W ostatnich latach Polacy coraz częściej interesowali się instalacją fotowoltaiczną. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia postanowiło uruchomić rządowy program ,,Czyste Powietrze’’, który pozwala na otrzymanie dotacji do montażu pompy ciepła. Jeśli jeszcze nie wiesz jak uzyskać dofinansowanie, to u nas znajdziesz kilka podpowiedzi. Skorzystaj z programu już dzisiaj i wybierz profesjonalny montaż pompy ciepła.

Pompa ciepła

Pokrótce wyjaśnimy, co to jest pompa ciepła. Służy ona przede wszystkim do ogrzewania i chłodzenia naszych domów. Dzięki niej uzyskujemy ciepłe powietrze w zimie, a latem możemy ochronić się przed upałami. Pompa ciepła działa na zasadzie wykorzystywania energii odnawialnej. Aktualnie jest to jeden z najtańszych sposobów otrzymywania ciepła w naszym mieszkaniu. Dodatkowo to ekologiczne urządzenie, sprzyjające naszemu środowisku. Każdemu z nas zależy na ochronie środowiska oraz czystym powietrzu. Dlaczego nie sięgnąć właśnie po takie rozwiązanie, które nie dość, że obniży nam rachunki za prąd i gaz, to dodatkowo zadba o naszą planetę.

Wiele osób skarży się na zanieczyszczone powietrze, brak możliwości swobodnego oddychania, duszenie się. Dzisiaj mamy tę możliwość, aby zniwelować problemy, które na pewno odbija się na zdrowiu. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program ,,Czyste Powietrze’’, który pozwala na większe dotacje do dofinansowania pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej, tak bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach.

Zasady programu- wspieraj z nami ,,Czyste Powietrze’’

Głównym celem programu jest oczywiście ochrona środowiska naturalnego, która wiąże się z wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Jak on działa? Program ten pozwala na: ekologiczne ogrzewanie, stałą ochronę środowiska, optymalizację procesu zarządzania energią cieplną w gospodarstwie domowym, oszczędność w rachunkach. Jeśli mieszkasz w domu rodzinnym, jesteś właścicielem bloku mieszkalne bądź lokalu, to już dzisiaj możesz postarać się o dofinansowanie montażu pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych.
Ostateczna kwota dofinansowania jest zależna od rodzaju wybranej pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. W związku, z czym warto wybrać firmę, która w swoich szeregach ma sprawdzonych fachowców.

Dotację utrzymuje się na podstawie miesięcznego dochodu, wobec czego należy spełniać poniższe warunki:

  • roczny dochód nie może przekroczyć 100 000
  • w momencie gdy średni dochód miesięczny na jednego członka rodziny wynosi 1400
  • w przypadku gospodarstwa domowego w gospodarstwie wieloosobowym
  • 1960 zł. w gospodarstwie jednoosobowym

W 2022 roku wprowadzone zostały dodatkowe zmiany, które dotyczą przede wszystkim gospodarstwa jednoosobowego oraz wieloosobowego. Aktualne wiadomości można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia i Gospodarki Wodnej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/czyste-powietrze

Gdzie możemy składać wnioski o dotację?

Aby uzyskać dofinansowanie, powinniśmy wypełnić odpowiednie dokumenty. Gdzie? Oczywiście w jednostkach samorządu terytorialnego. To właśnie z nimi podpisano porozumienie w sprawie wniosków na dotację do montażu pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo jednostki samorządu terytorialnego otrzymały specjalne zadania w tym zakresie: umożliwienie skorzystania z zaświadczeń potwierdzających prawo do większego dofinansowania, udzielanie pożyczek dla osób, mających możliwość do zwiększonego dofinansowania oraz wsparcie przy łączeniu dotacji. Po otrzymaniu pozytywnej oceny możemy ubiegać się o dotację na montaż.

Dotacja przeznaczona jest nie tylko dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Tak naprawdę każdy może z niej skorzystać. Wspólnoty mieszkaniowe mają możliwość zmniejszenia kosztów za prąd i gaz. Opłaca się więc skorzystać z zakupu pompy ciepła.
Oprócz jednostek samorządu terytorialnego do programu został włączony również Bank Gospodarstwa Krajowego. Od 6 lipca 2021 można starać się o zwiększoną dotację, na spłatę kredytu. To naprawdę spore ułatwienie dla nas wszystkich. Chcąc skorzystać z takiej pożyczki, musimy udać się do Banku Ochrony Środowiska lub Alior Banku. Pracownicy tych placówek z pewnością pomogą wybrać odpowiedni rodzaj dotacji.
W 2029 wjedzie w życie nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Jej zadaniem będzie eliminacja kotłów węglowych, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Wszyscy zgodnie twierdzą, że powietrze w Polsce jest bardzo zanieczyszczone. Dlatego też nowe przepisy pozwolą na wdrożenie planu ochrony naszego środowiska naturalnego. W związku, z czym warto wiedzieć, że od kwietnia można starać się o takie dofinansowanie, które ułatwi nam osiągnięcie tego celu.

Dofinansowanie z programu ,, Czyste Powietrze’’, najlepszą inwestycją na przyszłość

Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne są doskonałym i ekologicznym źródłem ogrzewania w naszych domach. Aktualnie to jeden z najtańszych i najbardziej skutecznych sposobów pozyskiwania ciepła. Razem z montażem pompy ciepła niwelujemy spaliny, które są szkodliwe dla naszego środowiska naturalnego. Zatem już dzisiaj powinniśmy złożyć wniosek o dofinansowanie na montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych.

Od 1 stycznia 2022 została uruchomiona kolejna część programu „Czyste Powietrze”. Do tej pory przy pozyskiwaniu niższych dochodów, możliwe było otrzymanie dotacji w kwocie 7 tys. zł. Zmiany, które weszły w tym roku, są dla nas korzystniejsze. Obecnie największe dofinansowanie wynosi 69 tys. zł., przy miesięcznym dochodzie, liczącym 900 zł dla właścicieli wieloosobowych gospodarstw. W przypadku jednoosobowych gospodarstw możemy starać się o dofinansowanie, uzyskując miesięczny dochód w kwocie 1260 zł. Na pewno jest to dla nas spore ułatwienie.
Dlatego też powinniśmy niezwłocznie złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dla beneficjenta. Oczywiście musimy  pamiętać o wyborze odpowiedniego organu, znajdującego się na terenie naszego województwa. Wypełniony dokument wysyłamy pocztą na dany adres Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione przez firmę Wolf Energy są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

NAPISZ KOMENTARZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *